Geometrie a Abstrakce

Biografie

Geometrie a abstrakce / abstrakce a geometrie

 

náleží ve výtvarném umění v evropském a euroamerickém kontextu dvacátému století, byť sakrální i světská architektura společenských elit předchozího tisíciletí, jakož i kompozice středoevropské barokní krajiny geometrii a abstrakci ctily a  nutně s ní pracovaly. Za vším pak hledej logiku matematiky, hudbu a filozofii. V našem případě hovoříme za civilizační model křesťanského světa. A ten v mnohém může být vděčen inspiracím ornamentu islámského kulturního okruhu. Někde v pozadí či na počátku věcí pak tkví vklad civilizací, jejichž ideologie byly již dávno zapomenuty (pravěké umění, starověké umění, umění přírodních národů atd.).

Geometrie a abstrakce / abstrakce a geometrie, které v časové ose svými počátky náleží „rozlomené době“ prvých dvou tří dekád dvacátého století, jsou svébytnou reakcí na impresionistické vidění světa (a přirozeným pokračováním tvůrčího zrání). Bezesporu jde o hledání harmonie. Kandinskij i Kupka vytvářejí abstraktní akvarely. Geometrizace se  v malířství vyjevuje v podobě až hudebních akordů, barva je pak onou filozofii.

Pohyb ve výtvarném umění je pohybem myšlenky, která už není uzavřena prostorem papíru či plátna – geometrická abstrakce je toliko zlomkem, odleskem nás obklopujícího nekonečna. Na scéně se objevuje nový pojem – orfismus. S Malevičem hovoříme o suprematismu a oslovují nás geometrické tvary. V Nizozemí vše redukují na přímku a pravý úhel a k tomu tři základní barvy – modrou, červenou a žlutou. Máme tak před sebou dílo Mondrianovo a neoplasticismus. Pozadu nezůstává skulptura – geometrické konstrukce Moholy-Nagye či hledání sochařského „pratvaru“ u Constantina Brancusiho. Institucionaliace se geometrické abstrakci dostalo v roce 1919 výmarským Buhausem. V následujícím čase pak hledej ve Francii výtvarnou skupinu Abstraction-Création a po druhé válce v Nové světě, v Americe abstraktní expresionismus. Geometrie a abstrakce / abstrakce a geometrie se staly nedílnou  součástí zpodobňování lidského bytí.

Latin Art Gallery připravila ze svých sbírek jména: Pristowscheg, Itriago,  Sánchez, Contreras, Sanseviéro, Vasarely,  Miró, Kupka, Boštík, Šnajdr starší, Kučera, Kroča,  Demerci.

Díla

Yanel Sánchez

135 x 46 cm

1100eur.

Akryl na plátně.

Francisco Itriago

70 x 95 cm

1140eur.

Francisco Itriago

70 x 95 cm

1140eur.

Rómulo Contreras

18 x 24 cm

400eur.

Akryl na plátně

Rómulo Contreras

18 x 24 cm

400eur.

Akryl na plátně

Rómulo Contreras

100 x 80 cm

900eur.

Akryl na plátně

Rómulo Contreras

100 x 80 cm

900eur.

Akryl na plátně

Demerci

50 x 50cm

109eur. / 4520 Kč

Akryl na plátně

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení *:
Kontaktní e-mail *:
Autor *:
Telefon:
Kolik má slon nohou *?:
Text dotazu *:
Latin Art Gallery Blog
Osmosis- Paulina Ramírez & Waseem Ryed , 01.01.1970
Výstava Geometrie a abstrakce , 11.04. - 30.04.2019
Od 11.4.2019 do 30.4.2019
Kontaktujte nás...

Galería de Arte Latino en
Praga, República Checa

 

 

 

info@latin-art.com

Podporují nás...