Luis Felipe Cifuentes

BiografiePo dlouhá tisíciletí existuje v lidstvu jistá obava z primitivního, kterou po celou dobu svého trvání civilizace nebyla schopná uklidnit a tím méně se jí zbavit. Genetický instinkt, který nás vede cestou primárního vývoje, v němž se vůle osvobozuje od svých vlastních paradigmat. „... člověk je unaven ze své civilizovanosti a nevyhnutelně se vrací k barbarství“, říká syrský spisovatel Ikram Antaki.

Pokusíme-li se určit společný rys, který označuje náš iracionální postup směrem k nezdolatelnému avšak srozumitelnému způsobu jednání jiných živočišných druhů, výsledkem bude něco zajímavého, čemu se říká „bestiální“, co nelze chápat, ani tomu nelze připisovat jakékoliv množství trápení ze strany člověka ve formě psychologické projekce, jež hovoří více o tom, kdo jsme, než o tom, co předvádíme. Umělec Felipe Cifuentes nás zve, abychom vstoupili do bestiária, v němž je hlavním protagonistou lidský druh. V tomto uměleckém cvičení ztvárněné postavy přebírají divokost, jakou lze přičíst zvířatům, která však je ve skutečnosti zbavena své vlastní dravé a psychotické povahy.

V mozaice Dantovských scén je každá práce prezentována jako okno, které se otevírá, aby nám ukázalo svět, kde vládne ničivý instinkt a tvůrce všeho, scény, kde se historie plazí po svých vlastních symbolech, usilujíc o univerzálnější cíl, aby mohla vyjádřit mimo rámec rituálu, geografické nebo kulturní podmíněnosti  své vlastní právo být.

Ikonologie tohoto bestiáře prochází mezi rituálním a sakrálním znázorněním objektu a konfliktem vzešlým z technického řešení v paletě umělce. Jedná se o díla, která nepochybně odkazují na primitivnost vycházející z uznání vnitřního a generačního konfliktu, jenž zahrnuje zvířecí aspekt naší civilizace. Přidělování předem stanovených obrazů totožnosti, které jim dávají nový význam, bylo základním nástrojem vývoje umění od poloviny dvacátého století, jak uvedl Arthur C. Danto. Skutečnost, že umělec, jako je Felipe Cifuentes, to tak silně vidí z obrazové perspektivy, kterou zabírá, nám dovoluje uvědomit si platnost jeho výtvarného počinu na současné umělecké scéně.

Katalog Luis Felipe Cifuentes - Link

Díla

El gallo de Sócrates

Gouache na papíře

20 x 30 cm

Jonáš

Gouache na papíře

20 x 30 cm

Túmulo

Gouache na papíře

20 x 30 cm

Post Ritual

Gouache na papíře

20 x 30 cm

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení *:
Kontaktní e-mail *:
Autor *:
Telefon:
Kolik má slon nohou *?:
Text dotazu *:
Latin Art Gallery Blog
Osmosis- Paulina Ramírez & Waseem Ryed , 01.01.1970
Výstava Geometrie a abstrakce , 11.04. - 30.04.2019
Od 11.4.2019 do 30.4.2019
Kontaktujte nás...

Galería de Arte Latino en
Praga, República Checa

 

 

 

info@latin-art.com

Podporují nás...